Chleb | 2012.01.28    2 komentarzy

CHLEB LITEWSKIprawdziwa duma narodowa! Razowy chleb na naturalnym zakwasie, wypiekany   głównie z mąki żytniej, czasami mieszanki żytniej  i pszennej, ma niepowtarzalny naturalny smak! Na Litwie znane są rózne receptury i sposoby wypiekania chleba: z miodem, z kminkiem, pieczony na tataraku i na liściach klonu… Od robienia zakwasu do otrzymania gotowego wypieku proces jest dość długi. Ale właśnie on powoduje, że chleb jest niezwykle smaczny i długo nie czerstwieje! Można kupić w każdym sklepie, szczególnie polecam chleb z piekarni wileńskiej o nazwach:

 

VILNIAUS DUONA – Chleb Wileński wypiekany według tradycyjnej receptury od 196o roku. O jego smaku i aromacie decyduje długi proces fermentacji. Nie zawiera żadnych spulchniaczy, ani innych sztusznych dodatków. Bochenek jest duży, owalny, waży około 3 kg.  Można kupić cały bochenek, albo część, również dostępny krojony.


BOCIU – przykład tradycyjnego chleba litewskiego. W dawnych czasach taki chlep wypiekano tylko na  specjalne okazje! Robiany na specjalnym zakwasie ma słodko – kwaśny smak. Bociu jest z kminkiem. Cały bochenek waży ok. 1,5 kg. Również można kupić krojony w opakowaniu 500 g.


2 komentarze

 1. Małgorzata
  2018.05.11 @ 15:41:12

  Bardzo smaczny chleb, szczerze polecam, zwłaszcza smakoszom ciemnego pieczywa. Można go jeść bez niczego jest tak smaczny. Właśnie wróciłam 5 maja 2018 r. z Wilna i sobie przywiozłam. Nadal jest pyszny i miękki, jakby wczoraj kupiony. Ubolewam, że już się kończy…

  Odpowiedź

 2. Zofia
  2012.10.30 @ 12:43:17

  Pyycha chlebuś.Zakupiłam taki po drodze jadąc w kierunku Polski.Częstowałam rodzinę i znajomych.Wszyscy się zajadali.Chociaż niepowiem,niepowiem..drogi jest.

  Odpowiedź

Zostaw odpowiedź