chłodnik litewski | 2016.01.17 Przepisy kuchni litewskiej 2 komentarzy
CHŁODNIK LITEWSKI
Orzeźwiający chłodnik na upalne letnia dni. To jest jedna z najbardziej lubianych zup na Litwie, i zapewniam…nie tylko w upalne dni. Doskonała na wywarze z młodej botwinki, z dodatkiem świeżych ogórków i pachnącego koperku. Zawsze w duecie z ziemniaczkami na ciepło. Tak podają na Litwie!
Potrzebne składniki:
Młoda botwinka ( 4-3 szt.)
Kefir (1 litr)
Śmietana kwaśna (pół szklanki)
Świeży ogórek ( 2 szt.)
Koperek (spora garść)
Szczypiorek (spora garść)
Jajka ugotowane na twardo (2 szt.)
Ocet (albo sok z cytryny) (2-3 łyżki)
Sól (do smaku)
Cukier (do smaku)
Krok 1: Młodą botwinkę myjemy, obieramy, kroimy w drobną kostkę.
Krok 2: Pokrojoną botwinkę wrzucamy do niewielkiej ilości (wystarczy ok. 2 szklanek) wrzącej wody, gotujemy na małym ogniu, a pod koniec gotowania dodajemy 2-3 łyżki octu, solimy i odstawiamy do ostudzenia.
Krok 3: Przygotujmy teraz wsad do chłodnika. Część ogórków kroimy w drobną kostkę, a część ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy posiekany szczypiorek i koperek, doprawiamy solą do smaku, a kiedy ogórki już puszczą sok, to mieszamy ze śmietaną kwaśną.
Krok 4: Do ostudzonego wywaru wlewamy kefir, łączymy z wsadem z ogórków, doprawiamy solą i odrobiną cukru. Na Litwie mamy kefir do chłodnika, jest on bardziej gęsty i z większą zawartością tłuszczu. Ale zwyczajny kefir też jak najbardziej pasuje.
Krok 5: Ugotowane na twardo jajka kroimy w kostkę albo na ćwiartki i dodajemy do chłodnika. GOTOWE! Na Litwie zawsze chłodnik podajemy z gorącymi ziemniakami na osobnym talerzu. Ziemniaczki można podać ugotowane, smażone, pieczone albo też puree ziemniaczane. Kto co lubi.
Rady i wskazówki dla początkujących:
- Przygotowanie wywaru z botwiny wymaga czasu, a i świeżą botwinkę mamy tylko przez określony czas w roku. Ja zawsze robię więcej wywaru i przechowuję w słoikach. Gorący wywar wystarczy przelać do wysterylizowanych słoiczków i od razu zamknąć. W lodówce mogą być nawet przez rok! A smakuje zawsze jak świeżo ugotowany!
- Botwinkę gotujemy w małej ilości wody (tak, by tylko przykryć), wywar ma być bardzo gęsty. Jeżeli wody jest za dużo, a potem jeszcze dodajemy kefir, to chłodnik będzie zbyt rzadki. Więc lepiej wody użyć mniej.
- Gotować botwinkę musimy na bardzo wolnym ogniu, bo inaczej straci kolor. Chłodnik powinien mieć jasny różowy kolor! Dodawanie octu (albo soku z cytryny) pod koniec gotowanie jest konieczne, kolor wywaru będzie bardziej wyrazisty!
Jan
2018.05.17 @ 22:06:50
A jaki ocet?
Admin
2018.08.20 @ 22:32:07
Ocet tradycyjny, bez żadnych dodatkow!