placki po żmudzku | 2016.01.17 Przepisy kuchni litewskiej 1 komentarz
PLACKI PO ŻMUDZKU
Kolejne tradycyjne danie litewskie, którego podstawą są ziemniaki i mięso. Tym razem jednak w innym wykonaniu. I choć sama nazwa “żmudzkie” wskazuje na Żmudź, to jednak ojczyzną tych placuszków jest południe Litwy. Po litewsku to danie nazywamy “Žemaičių blynai”
Składniki:
Masa ziemniaczana:
1 kg ziemniaków
1 jajko
8 łyżek mąki pszennej (zamiast mąki pszennej można dodać mączkę ziemniaczaną!)
Sól, pieprz do smaku
Farsz:
Mięso gotowane (dowolne, kto jakie lubi)
Cebula
Sos:
100 g masła
200 ml śmietany kwaśnej
Ziemniaki myjemy, obieramy i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę i odstawiamy do ostudzenia.
Krok 2:
Do przetartych ziemniaczków do dodajemy jajko, mąkę oraz solimy i pieprzymy do smaku. Jajko lepiej ubić, wówczas placki po usmażeniu są bardziej puszyste!
Krok 3:
Ugotowane mięso mielimy z odrobiną słoniny. Cebulkę kroimy w kostkę. Na patelni przesmażamy cebulkę ze zmielonym mięsem. Dodajemy odrobinę wywaru, w którym się gotowało.
Farsz gotowy, masa ziemniaczana również! Czas na formowanie placków. Na dłoni wykładamy masę ziemniaczaną, na środek kładziemy farsz. Dokładnie zalepiamy i spłaszczamy.
Krok 4:
Przygotowane placki obtaczamy w bułce tartej i smażymy na patelni na rozgrzanym oleju. Można pominąć bulkę tartą, tak właśnie w domu robię, bo w domu wolimy bez bułki.
Przyrządzamy sos, a do tego w rondlu rozgrzewamy masło, dodajemy śmietanę kwaśną. Wszystko dokładnie mieszamy.
Krok 6:Pyszne placuszki układamy na talerz, podajemy sos i delektujemy się smakiem!
Rady dla początkujących:
- Ugotowane ziemniaczki możemy zmielić w maszynce do mielenia mięsa, przecisnąć przez praskę, ale w żadnym wypadku nie mielimy blenderem! Masa stanie się zbyt rzadka i plackow nie da się uformować!
- Jajko przed dodawaniem do masy lepiej ubić, wówczas placuszku będą bardziej puszyste.
- O ile cepeliny nie nadają się do mrożenia, to placki po żmudzku jak najbardziej! Można przygotować więcej i zamrozić (oczywiście niesmażone)
- Jako nadzienie do placków również polecam twaróg wymieszany z ziołami i solą. Albo też doskonałym farszem na placki jest kapusta!
Irena
2017.05.04 @ 10:22:59
Dzień dobry,
Jestem z autobusu nr 2. Do domu zajechaliśmy szczęśliwie.
Właśnie oglądam Pani stronę z przepisami . W piątek mam gości z Niemiec zrobię PLACKI PO ŻMUDZKU. Dam znać czy wyszły.
Dziękujemy za miły pobyt.
Pozdrawiam
Irena Ujma